آشنایی با تابلو چلنیوم روش ساخت و اجرای تابلو چلنیوم

معرفی چلنیوم

چلنیوم یک نوع آلیاژ آلومینیومی با کیفیت بالا و مقاوم در برابر تغییرات آب و هوایی و دمایی است که از ترکیب دو فلز آلومینیوم و استیل ساخته شده و سبکی و ماندگاری آلومینیوم و شفافی استیل را به ارث برده است. چلنیوم در مقابل ضربه تا حدودی مقاوم است و نام آن حاصل ادغام دو کلمه چنل و آلومینیم است.

تابلو چلنیوم و متدهای ساخت آن

یکی از بروزترین و محبوب ترین تابلوهای تبلیغاتی، تابلو چلنیوم می باشد که تنوع ساخت آن باعث شده در هر صنفی از آن استفاده فراوان شود. تابلو چلنیوم حاوی حروف سه بعدی جداگانه است که هر کدام دارای محفظه خاصی هستند. این حروف در ابتدا توسط نرم افزارهایی چون کرل دراو(Corel Draw) طراحی و سپس طرح مورد نظر با صفحه های فلزی و به صورت زاویه دار روی پلکسی گلس رنگی(نوعی ترموپلاستیک) حکاکی می شود و از لامپ های ال ای دی در آن برای نورپردازی استفاده می شود. رویه حروف سه بعدی با استفاده از پلکسی گلس و لبه های آن توسط رول چلنیوم طراحی می شود.

انواع تابلو چلنیوم

تابلو چلنیوم به صورت های مختلفی از جمله چلنیوم ساده، چلنیوم لترمکس، چلنیوم دوبل، چلنیوم RGB، چلنیوم فول کالر، چلنیوم نوراندیک، چلنیوم کریستالی، چلنیوم الماسی ستاره ای طلایی و چلنیوم ترکیبی ساخته می شود. در ساده ترین مدل، ورق های کامپوزیت یا پی وی سی به عنوان زیرساز و صفحه پلکسی گلس به عنوان رویه حروف و رول چلنیوم برای لبه های حروف، منبع تغذیه و لامپ ال ای دی استفاده می شود. از امتیازهای تابلو چلنیوم می توان به تنوع طراحی، رنگ بندی متنوع، نوردهی بسیار زیبا و دلنشین، عدم زنگ زدگی، مصرف برق پایین، قابلیت شستشو، داشتن ورق اسفنجی محافظ برای حروف سه بعدی، شفافیت و ماندگاری بسیار طولانی اشاره کرد. تابلو چلنیوم طلایی، الماسی، کریستالی و دوبل از جمله مدرن ترین و پیشرفته ترین تابلوهای تبلیغاتی چلنیوم به شمار می روند.

روش ساخت و اجرای تابلو چلنیوم

در ساخت و ساز تابلو چلنیوم دو روش به کار می رود. روش دستی و روش ماشینی. در روش دستی، افراد هنرمند و حرفه ای با برش های ظریف و کار شده ی دست به قطع بندی و ساخت تابلوهای چلنیوم می پردازند. در روش دوم با استفاده از دستگاههای خصوص، حروف و شکل ها برش داده می شود و در کنار هم قرار میگیرند.

روش دستی در میان بازار از جذابیت بیشتری برخوردار است. چون تمام مراحل با نظارت استاد کار انجام می شود اما هزینه های آن به مراتب بالاتر از روش دوم است.

در میان انواع تابلوها، مزیت هایی برای تابلوهای چلنیوم وجود دارد که آن را کارآمدتر و مناسب تر کرده است.

از جمله این مزیت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تابلو چلنیوم در مقایسه با انواع تابلوهای استیل و پلکسی، قیمت مناسب تری دارد.
رنگ بندی این نوع تابلو بالاست و شما می توانید از انواع رنگ ها بسته به طرح درخواستی خود استفاده کنید.
تابلو چلنیوم انعطاف پذیری بالایی دارد و طرح های چرخان و منحنی را راحت تر می توان با آنها درآورد.
اتصالات و ساخت و ساز تابلوهای چلنیوم راحت است و نظافت و تمیزی کار در این نوع تابلوها بالا است. س
این نوع تابلوها را به راحتی می توان شست و تمیز کرد.
طول عمر آنها بالاست و مدت زیادی را برای شما خودنمایی خواهند کرد.
در برابر شرایط جوی مختلف، مقاوم هستند و این نکته برای تابلوها که در هوای آزاد هستند، بسیار مهم است.
نوردهی بالا و چشم گیر بودن از دیگر ویژگی های بارز آن است که سبب شده است جنبه ی تبلیغاتی آن بالا باشد.
مصرف برق و انرژی در تابلو چلنیوم بسیار کم است و برای شما صرفه ی اقتصادی دارد.
زنگ زدگی پایین

این مطالب را از دست ندهید